Türk Lirası Tüm Dövizler Karşısında Değer Kaybediyor!

Döviz kurlarındaki yükseliş dolar ve Euro öncülüğünde ilerliyor. Türk lirası neredeyse tüm önemli piyasa paraları karşısında değer kaybetti. Enflasyonda belirlenen hedefe ulaşılamaması, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ve cari açık gibi makro etkenler lira üzerinde baskı yaratıyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, liradaki kaybın durması için ilk etapta cari açık sorununa çözüm bulmanın şart olduğunu söyledi. Bursa’da işadamları ile yaptığı görüşmede ise dolardaki yükselişin enflasyon kaynaklı olduğunu dile getirmiş ve reel sektörün dövizle borçlanmasına sınırlama getireceklerini belirtmişti.

Dolar 4 Liranın Üzerine Çıkarken, Euro Rekora Yaklaştı

Güne 3,98 – 3,99 aralığından başlayan USD/TRY, ikinci yarıda yükselişini hızlandırdı ve yeniden 4 liranın üzerine çıktı. Kur saat 14:25 itibariyle 3,9999 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 4,9668 ile rekor seviyeye yakın seyrediyor.

USD/TRY PARİTESİNDEKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Dolar ve Euro’dan oluşan sepet kur ise 4,48 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşları endişesinin, küresel risk iştahını azaltması gelişen ülke para birimlerinde kayıpların yaşanmasına sebep oluyor. Fakat Türkiye için tablo biraz daha olumsuz. Yüksek enflasyon ve piyasa beklentisinin üzerinde gelen cari açık, lira üzerindeki kırılganlığın daha da artmasına yol açıyor.

EUR/USD PARİTESİNDEKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Alnus Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Burak Demirpehlivan; Dolar/TL’de kısa vadede boşluklar oluştuğunu, böyle dönemlerde ise ani yukarı tepkilerin yaşanması nedeniyle, liradaki baskıların bir süre daha devam edeceğini ifade etti.

Rabobank’a Göre TL En Kırılgan Para Birimi!

Rabobank analistleri tarafından hazırlanan raporda; Merkez ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) bölgeleri içerisinde, en kırılgan para biriminin halen Türk lirası olduğu bildirildi.

Mart ayında ABD doları karşısında sadece Türk lirası ve Rus rublesinin değer kaybettiği belirtilirken, TL gibi benzer paraların riskten kaçış algısındaki artıştan kaynaklı olarak, çok fazla baskı altında kalamayacağı söylendi.

Kaynak: http://www.paritefiyatlari.com/turk-lirasi-tum-dovizler-karsisinda-deger-kaybediyor/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir