Emtia Yatırımından Nasıl Kar Edilir?

Emtialar düşük fiyata sahip olmasıyla çoğu kişinin birikimlerini değerlendirmek amacıyla tercih ettikleri enstrümanlardır. Fiyatları belli başlı olaylar neticesinde aşırı oynaklık gösterir. Bunların bilinmesiyle de kar sağlanacak vakitleri kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Bunun için kesinlikle iyi bir gözlemci ve piyasa takipçisi olmanız gerekiyor. Bu şekilde avantajlı fırsatları kaçırmadan yakalayabilir, paranıza para katabilirsiniz.

Türkiye’de emtia yatırımları alanında yatırım yapılabilecek olan seçenekler arasında altın, gümüş, bunlara ait fonlar yer aldığını söyleyebiliriz. Fakat bu çoğumuzun bildiği bir gerçektir, fakat eksik bilgidir. Şöyle ki: bakır, altın, gümüş, platinyum ve diğer bazı metaller üzerinde anlık ve gerçek veriler eşliğinde yatırım yapmanız mümkündür. Hangi emtialara yatırım yapmak kazançlıdır sorusu ise her yıl değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni talepten kaynaklanmaktadır.

Tarımsal emtialarda bu alana dahildir. Örnek olarak buğday, pamuk, şeker, kakao, mısırı gösterebiliriz. Her iki yöne (Al, Sat) işlem yapıldığı için işlem yapmak için her zaman fırsat olduğunu bilmelisiniz. Peki Emtia piyasasından nasıl kar elde edilebilir? Ne şekilde hareket etmemiz gerekli? İsterseniz bu konularda bazı açıklamalar yapmaya başlayalım.

Biraz Beyin Fırtınası Yapalım

Dünyanın önde gelen buğday ihracatçılarından birisi olan Rusya, geçtiğimiz dönemlerde yangınlarla adeta boğuşuyordu. Büyük ölçekte çıkan buğday tarlalarındaki yangınlar sebebi ile hasat edilmeden, ürünlerin bir bölümü yanmış ve kullanılamaz hale gelmişti. Bu haberleri Türkçe olarak takip edebileceğiniz çok sayıda platform var.

Piyasadaki yatırımcılar bu gelişmeden sonra sizce buğday alır mı satar mı? Temkinli olmakla fayda var satışlar belli bir dirence kadar yükseltilip, ondan sonra da başlayabilir, aniden de oluşabilir. Üretimi kısıtlanan, azaltılması gündeme gelen ne ise, fiyat olarak değerlenecektir. Emtia ticaretinde dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Üretimde artırıma gitmesi ve bunu gerçekleştirmesi fiyatların bir miktar gerilmesine sebep olabilir. Tabi ki bunu tek başına ele almak belki önemsiz olacak fakat birkaç değeri de yan yana ekleyince, yatırım yapmak ve kar elde etmek için uygun koşullar oluşabilir.

Değerli Madenlerde Yüksek Kar Elde Etmek İçin Öneriler

Ülkelerdeki siyasi ve ekonomik krizler emtia piyasasına girmek için uygun koşullar arsında yer alabilir. Yatırımcıların ne şekilde beklentileri olduğunu ve ağırlıklı olan havanın ne yönde estiğini kestirmek güç bir şey değildir. Sadece bu rüzgarın yönünde uygun yerlerden işlem almanız kritiktir.

Piyasalar düşüyor mu? Bırakın düşsün bir süre süre sonra hafif bir toparlanma (yukarı yönde hareket) yapacaktır. Aşamadığı dirençler sizin için satım noktanız olabilir. Forex ile tüm emtialarda işlem yapabildiğiniz gibi, banka hesaplarınızı kullanarak birkaç tanesi üzerinde de yatırım yapmanız mümkündür.

Sonuç olarak, emtia yatırımından kar elde etmek için öncelikli olarak işlem yaptığınız aracın fiyatlarını etkileyen unsurları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ardından ise birikimlerinizi değerlendireceğiniz piyasanın özelliklerini öğrenmeniz son derece önemlidir. Hiç bir şey bilmeden piyasanın özelliklerini avantaja çevirmeniz çok zordur. Bu yüzden aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmalısınız. Bu sayede dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğrenerek, işlemlerinizi bilinçli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir