Döviz Kurları Nasıl Yorumlanır?

Birikimlerini dövizden yana değerlendirmek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli husus fiyatların nasıl yorumlanması gerektiğidir. Bunun için de öncelikle işlem yapılan para birimleri hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gerekir. Hangi ülkenin dövizine yatırım yapılıyorsa, muhakkak ki o ülkenin ekonomisinin de takip edilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kurdaki değişiklikleri doğru olarak yorumlayabilirsiniz.

Yorumlama, analiz araçlarının farklı olmasına göre değişebilir fakat bir bütün olarak ele alabileceğiniz birkaç yöntemini bir arada sunmak istiyoruz. 50-100 ve 200 günlük basit hareketli ortalama (MAV) grafiğin üzerine attığınızı ve günlük grafikte incelediğinizi düşünelim. Grafik tüm bu ortalamaların üzerindeyse alış, altındaysa satış baskısı var demektir. Bazı analistler bu çizgileri birer “sigorta” olarak görmekte ve kullanmaya özen göstermektedir.

50 MAV yönünde yükselen bir parite gördüğünüzde çizgiye çarpıp geri dönmesi yatırımcılar için birer direnç vazifesinde yer almasını gösterirken, kırıp 50 günlüğü destek yapıp 100 günlüğe ulaşmak için sıçrama tahtası olarak da kullanabilir. Yorumlama yapmak için ilk işiniz hareketli ortalamaları eklemek olsun.

Diğer Yorumlama Yöntemleri Nelerdir?

Belki en kazançlı olan kısım satış ya da alış baskınının olduğu dönemlerdir. Yatay seyirde hangi yöne gideceği tam kestirilemiyor ve ilerleyen saatlerdeki verileri kontrol etmekte fayda var. 3 MAV çizgisi de grafiğin üzerinde diyelim o halde satış işlemleri aramanız gerekli. Gbp\Usd kurunu takip ediyorsunuz ve yorumlamaya ekonomik data girecekse o anı beklemenizi öneriyoruz. Ya da bu verinin açıklanmasına en azından 6-8 saat varsa indikatörlerde fırsatları aramaya başlayabilirsiniz.

Dip ve zirve oluşumu meydana gelmiş ve 3.cü bir hareket şu anda kendini göstermeye başlamışsa fibonacci çizerek %61.8, %78.6, %88.6, %127, %161.8, %261.8 gibi oranları takip edin. %100’ü kırıp düşmeye devam edecekse ilk hedefi %113 ya da %127 olabilir. Genelde %138.2’den yoğun tepkilerde oluşmaktadır. Karar sizin ve destek kırılırsa, sonraki hedefi şurası olabilir şeklinde adım atmanızda fayda var. Elbette her şeyi en detaylıca düşünemeyebiliyoruz. O halde diğer maddeye geçelim.

Uzman Görüşlerini Takip Etmeli miyiz?

Forum, kişisel blog siteleri ya da arkadaşlarınızdan gelen yorumlar ve düşünceler sizi bir yere kadar ilerletebilir ve bazen zarar bile etmenizi sağlayabilir. Fakat kurumsal Forex firmasındaki analistlerin grafikli ve yorum şeklinde hazırladığı özellikle gün içinde birkaç defa analizleri tazelediği yani günün 24 saati ne olup bittiğini anlattığı yorumları mutlaka inceleyin. Destek direnç bölgelerini grafiğinize ekleyin ve şu seviye kırılırsa ve saatlik kapanış yaparsa, alış ya da satış ivmesi hız kazanabilir gibi yorumlara dikkat edin. İnternetten döviz işlemleri nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

Temel Analizi Öğrenmeli miyim?

Bizce öğrenmelisiniz ve biraz mantık kurmak ve geçmiş senaryoları tazelemekle bile işin içinden çıkabilirsiniz. Ekonomik takvimde hafta içi her gün veriler gelir ve Çin ticaret dengesinin zayıf gelmesi ülke para biriminde düşüşe meydan verirken, geçmiş aylarda gelen verileri de incelerseniz son birkaç ayın en düşüğüne gelmesi daha fazla tepkinin yatırımcılar kanalı ile oluşmasını da tetikleyebilir. Bırakın veri açıklansın, siz grafikleri inceleyin, hangi parite de ne tepki var görün. Size göre fırsat varsa küçük lot eşliğinde işleme başlayın.

Elinizin altında başucu kitabı olabilecek temel analiz eğitim eseri mutlaka olsun. MB başkanı açıklama yaparken sizler Türkçe olarak birer cümle halinde okuma fırsatınız olacak. Ne anlama geldiğini bilmeniz emin olun hiçbir şey yapmamaktan daha faydalı olacaktır.

Döviz kurlarını yorumlayabilmek için  ekonomi hakkında yazılmış kitapları, dergileri okumalısınız. Uzmanların yorumlarını takip etmelisiniz. Bu süre içinde fiyatlara olan bakış açınızda gelişme kaydettiğinizi göreceksiniz. Bu süre zarfını etkili bir şekilde atlatmayı başarabilirsiniz, finans piyasalarında anlık dalgalanma hareketlerinin yorumunu yaparak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir